Google Ads

Düşük Kalite Puanı Nedir? Nasıl Artırılır?

Düşük kalite puanı,  site içinde bulunan içeriklerin aramalar ile alakalı olmadığını gösteren bir  göstergedir. Google Ads reklam sistemi içinde içeriklerle yapılan aramaları alakalı olma durumu kalite puanı ile ölçülür.

Düşük kalite puanı şu durumların göstergesi olabilir;

  • Anahtar kelimelerin içeriklerle alaka oranı düşük olarak kabul edilir.
  • Web sayfasının açılış hızı düşük olabilir.
  • Web sitesine tıklanma oranı istenen düzeyde olmayabilir.
  • Reklam kullanım amacıyla yeterli düzeyde ilgili değildir.

Google kalite puanının düşük olması Google Ads’ye ayrılması gereken bütçenin yüksek olmasına yol açar. Google kalite puanı ne kadar yükselirse Ads reklam bütçesi de o oranda düşebilir.  Kalite puanının düşük olmasının en doğru yorumu reklamlarınızı kalitesinin de düşük olduğudur.

Google Ads üzerinde 1 ile 10 arasında kalite puanı verilir. Reklamların ve reklamlar tarafından tetiklenen açılış sayfalarının kalitesi bu puan ile görülebilir. Reklam puanı ile verilen teklif çarpılarak reklamın konumu belirlenmektedir.

Google ziyaretçilerine en alakalı içerikleri sunmaya çalışır. Bu yüzden reklama yüksek teklif sunmak tek başına yeterli olmaz.  Google reklam alanında en etkili yöntem kalite puanının yüksek olmasına çalışmaktır.

Google ads kalite puanı anahtar kelime ve eşleşen reklam tıklanma oranı, anahtar kelimenin reklam grubuna uygunluğu, açılış sayfası kalitesi,  reklam metninin alaka düzeyi,  reklam hesabının daha önceki performansı  gibi durumlara göre belirlenir.

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Google kalite puanı arttırma için yapılabilecek birçok strateji vardır. Bunun için öncelikle profesyonel bir destek almak önemlidir. Kalite puanını arttırmak için izlenebilecek yöntemler şöyle sıralanabilir;

Anahtar Kelime Analizi Yaparak Reklam Verin

 Kalite puanı arttırma için anahtar kelime analizi yapma çok etkili bir yöntemdir. Anahtar kelimeler Google ziyaretçilerinin arama çubuğuna yazdıkları kelimeleri belirler. Bu yüzden size direkt olarak ulaşacak hedef kitleyi anahtar kelimelerle yakalayabilirsiniz. Yüksek aranma hacmi olan kelimeleri seçmek daha doğru olacaktır. Ayrıca seçimini yaptığınız anahtar kelimelerin web sitenize trafik çekmede yeterli olacağını düşünmelisiniz.

Negatif Anahtar Kelimelere Odaklanın

Negatif anahtar kelimeler de Google kalite puanında önemlidir. Bu kelimeleri reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimelerdir. Reklamınızın gösterilmesini istemediğiniz kelime gruplarını belirlemelisiniz. Reklamınıza gelen kişilerin belirlediğiniz aksiyonu yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden aksiyonu yerine getirmeyecek hedef kitleyi bu şekilde uzaklaştırabilirsiniz.

Reklam Metinlerini İlgi Çekici Hale Getiri

Reklam metinleri hem kullanıcılar hem de kalite puanı üzerinde etkilidir. Bu sebeple ilgi çekici bir reklam metni oluşturun. Böylece ziyaretçilerin reklamınıza tıklamasını sağlayabilirsiniz. Ziyaretçilerin ilgisini çekecek anahtar kelimelere reklam metninde yer vererek onları çekin. Ancak açılış sayfasında vadettiğiniz aksiyona mutlaka yer vermelisiniz.

Açılış Sayfası Optimizasyonu Gerçekleştirin

Kalite puanı için en önemli unsurlardan biri açılış sayfası kalitesidir. Kalite puanı arttırmada açılış sayfası optimizasyonu yapmaya odaklanmalısınız.   Alaka düzeyi yükselen açılış sayfaları dönüşüm oranlarının yükselmesini sağlar. Beklenti içine giren ziyaretçilerinize vaat ettikleriniz aksiyonu verecek açılış sayfası oluşturun.

Açılış Sayfası Yükleme Hızını Düşürün

Açılış sayfası ne kadar kısa sürede yükselirse kalite puanı o oranda artar.  Bu yüzden açılış sayfasında hız açısından da bir optimizasyon yapmalısınız.  Bu sayede kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

Sonuç Analizlerini Her Zaman Değerlendirin

Google Ads reklam performanslarınızı düzenli olarak izlemeli ve trafik durumunu takip etmelisiniz. Böylece rekabet durumu, kalite puan ve diğer tüm unsurları gözden geçirerek Google Ads optimizasyonu yapabilir ve reklam stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Google Ads kalite puanı dinamik bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden Ads kalite puanı arttırmak için sürekli olarak dönüşüm oranlarını takip etmeli ve optimizasyon yapmalısınız. Mümkünse profesyonel bir destek almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu